Case Study
Uregulowanie stanu prawnego i upłynnienie aktywów
Przejęcie aktywów i pasywów
Zmiana stanu zobowiązań i dokapitalizowanie spółki
Nowości i aktualności firmowe

Biuro otrzymało zlecenie na windykację należności wobec Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka). W toku prowadzonego procesu windykacji okazało się, że dłużnikiem jest firma świadcząca roboty budowlane na rzecz dużego wykonawcy prowadzącego dużą inwestycję budowlaną. Okazało się nadto, że dłużnik nie posiada żadnego majątku, a jedynym jego aktywem jest należność w wysokości ok. 1.500.000,00 zł. wobec wykonawcy.

W toku dalszego procesu windykacji Biuro ustaliło, że zarząd wykonawcy złożył wniosek o upadłość, czego konsekwencją było zaprzestanie regulowania swoich zobowiązań.

Chcąc pozyskać środki finansowe na prowadzenie bieżącej działalności dłużnik zobowiązany był wykazać przed bankiem strukturę bilansu i tak:

  • po stronie aktywów widniał wysoki poziom należności przypadających od jednego odbiorcy (wykonawcy), który zgłosił wniosek o upadłość,
  • po stronie pasywów istniejące zobowiązania już dalece wymagalne.

Niemożliwym okazało się uzyskanie jakiegokolwiek finansowania, co w konsekwencji pogłębiło utratę płynności dłużnika i zmusiło go do rozważenia złożenia wniosku o upadłość.

Po przeprowadzeniu analizy możliwości dalszego działania oraz dokładnej weryfikacji dłużnika oraz wykonawcy, Biuro zaproponowało dłużnikowi nabycie istniejącej wierzytelności dłużnika wobec wykonawcy i rozliczenie tej wierzytelności ze zobowiązaniem dłużnika wobec zleceniodawcy Biura. Przed rozliczeniem tej transakcji Biuro nabyło od swojego zleceniodawcy wierzytelność wobec dłużnika stając się jego wierzycielem.

Taka transakcja doprowadziła do rozliczenia zobowiązania dłużnika z jego należnością zamknięcia pozycji bilansowych, które uniemożliwiały dłużnikowi uzyskania finansowania. Dodatkowym skutkiem takiego działania było nabycie przez Biuro wierzytelności wobec wykonawcy po atrakcyjnej cenie względem oszacowanego wcześniej i przyjętego poziomu spłaty zobowiązań wykonawcy.

Proces restrukturyzacji trwał w tym przypadku 2 miesiące.

    zobacz film     skontaktuj się jeżeli masz pytanie
Dla Twojej firmy
Z jakich usług finansowych mo- głaby skorzystać Twoja firma?
O faktoringu parę faktów
Czy rzeczywiście faktoring to same zalety? Przekonaj się...
Skontaktuj się z doradcą
Zapytaj o ofertę dla Twojej
firmy
Copyright @ 2020 Akcept Mapa serwisu |Kontakt

X Nie pokazuj więcej
Ta strona używa plików cookie!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej
stat4u